Van Gölü’nde kaybolan genç için Samsun’da YTS cihazı getirildi

Van’ın Tuşba ilçesinde 3 gün önce serinlemek için girdiği Van Gölü’nde akıntıya kapılarak kaybolan 22 yaşındaki Ahmet Hilmi Hanalp’ı arama çalışmaları 40 kişiden oluşan ekiple devam ediyor.

DHA’nın haberine göre Samsun Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan talep edilen Yanal Taramalı Sonar (YTS) cihazı da arama çalışmalarında kullanıldı.

40 KİŞİLİK EKİP ARIYOR

Tuşba ilçesi Çarpanak Adası yakınlarındaki Van Gölü’ne 20 Haziran’da saat 16.00 sıralarında göle giren Ahmet Hilmi Hanalp, akıntıya kapılıp kayboldu. İhbarla bölgeye Van Sahil Güvenlik Komutanlığı, Van Emniyet Müdürlüğü Sualtı Grup Amirliği, Van Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ile Van Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri sevk edildi. Yaklaşık 40 kişilik ekiple sürdürülen arama çalışmalarında, uzaktan kumandalı su altı aracı (ROV) ve sonar cihazı kullanılırken, Mobil Radar Aracı (MORAD) ile göl üzerinde tarama yapılarak hareketlilik olup olmadığı kontrol ediliyor.

EŞ BAŞKANLARDAN ZİYARET

Ekiplerin göl üzerinde yaptığı arama çalışmalarına Samsun Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan gelen ekip, YTS cihazı kullandı. Şu ana kadar bir ize rastlanılmazken, Büyükşehir Belediyesi Hanalp’ın yakınları için çadır kurdu. Belediye ekipleri, Hanalp’ın acılı ailesi ve yakınlarına yiyecek ve içecek ikramında bulunuyor. Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Abdullah Zeydan ve Neslihan Şedal, Çarpanak Adası’nda bekleyişlerini sürdüren Hanalp’ın ailesini yalnız bırakmadı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir