Güneş tutulması ne zaman, Türkiye’den görülecek mi?

Gökyüzü görsel bir şölen olan güneş tutulmasına sahne olacak. Amerika kıtasının birçok yerinde insanlar hayatlarında ilk kez karşılaşacakları doğa olayını izlemek için hazırlıklara başladı. Güneş tutulması, Ay’ın Güneş ile Dünya arasından geçmesi ve belirli bir oranda güneş ışığını engellemesiyle oluşacak.

GÜNEŞ  TUTULMASI NE ZAMAN?

2024 yılının ilk güneş tutulması 8 Nisan Pazartesi günü gerçekleşecek. 

Belirli bir konum için kısmi tutulma bir ile üç saat sürecek olsa da, tam tutulmayı yakalama süresi çok daha kısadır; yalnızca birkaç saniye ila yaklaşık üç dakika sürer.

GÜNEŞ TUTULMASI TÜRKİYE’DEN GÖRÜLECEK Mİ?

Güneş tutulması Türkiye’de görülmeyecek. 

Tam güneş tutulması Meksika, ABD ve Kanada’nın üzerinden geçecek. Sadece bu üç ülkede 8 Nisan’da güneş yüzde 100 kapatılacak. Grönland, Portekiz ve İzlanda’nın da aralarında bulunduğu 43 ülke bu manzarayı kısmi güneş tutulması olarak izleyebiliyor. 

Güneş tutulması Türkiye saati ile 18:42’de başlayacak, tam tutulma 21:17’de meydana gelecek, 23:52’de ise sona erecek.

GÜNEŞ TUTULMASI CANLI İZLENEBİLECEK Mİ?

NASA, NASA+’da birkaç saatlik çevrimiçi yayın sunacak. Ayrıca NASA TV’de ve birçok haber ajansının web sitesinde de yer alacak.

GÜNEŞ TUTULMASI NEDEN OLUR?

Güneş tutulması, Ay’ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve dolayısıyla Ay’ın Güneş’i kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda gözlemlenen doğa olayıdır. Tutulmanın olması için Ay’ın yeni ay evresinde olması ve Dünya’ya göre Güneş ile kavuşum halinde olması, yani yörünge düzleminin Dünya’nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması gerekir. Bir yıl içinde Ay, Dünya çevresinde yaklaşık on iki kez dönmesine karşın, Ay’ın yörünge düzlemi ile Dünya’nın yörünge düzlemi arasında beş derece kadar bir açı olması sonucu, Ay her defasında Güneş’in tam önünden geçmez ve dolayısıyla bu çakışma seyrek olarak oluşur. Bu yüzden, yılda iki ile beş arasında Güneş tutulması gözlemlenir. Bunlardan en çok ikisi tam tutulma olabilir. Güneş tutulması Dünya üzerinde dar bir koridor izler. Bu yüzden herhangi bir bölge için Güneş tutulması çok ender bir olaydır.

GÜNEŞ TUTULMASI NASIL İZLENİR?

Güneşe asla özel koruma olmadan dürbün, teleskop veya çıplak gözünüzle bakmayın. Astrofotoğrafçılar ve gökbilimciler, güneş tutulmaları veya diğer güneş olayları sırasında güneşi güvenli bir şekilde gözlemlemek için özel filtreler kullanırlar.

Güneşi gözlemlerken normal güneş gözlüklerini kullanmak yeterli değildir. Tutulmayı izlemeyi uman gözlemciler güneş gözlemi veya tutulma gözlüğü kullanmalıdır. Bunlar mevcut değilse, güneş ışığını bir yüzeye yansıtmak için iğne deliği projektörü kullanmak gibi başka bir dolaylı görüntüleme yöntemi kullanabilirler.

UZMANLAR GÜNEŞ TUTULMASI İÇİN UYARDI

Kanada Uzay Ajansı, uygun koruma olmadan doğrudan güneşe bakmanın kısmi veya tamamen görme kaybı gibi ciddi sorunlara yol açabileceği konusunda  uyardı.

Uzmanlar “Sadece birkaç saniye güneşe bakmakla hasar oldukça hızlı bir şekilde oluşabilir ve hasar meydana geldikten sonraki birkaç hafta içinde semptomlar ortaya çıkmaya başlayabilir.” dedi.

Tutulmayı izleyen kişilerin  ISO 12312-2 uluslararası standardının güvenlik gereksinimlerini karşılayan özel gözlükler takması gerekiyor.

Uzmanlar, tutulmaya bakarken normal güneş gözlüğü takılmaması gerektiğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir