Deutsche Bank’dan Bu Altcoinler için Kıyamet Günü Tahmini!

Deutsche Bank, para birimine peg’li stablecoin’lerin çoğunun gelecekte başarısız olma ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyor. Bankacılık devi, bu altcoinler arasında lider olan Tether konusunda bazı şüphelerini dile getiriyor. Diğer taraftan Tether, önemli kanıtlardan yoksun olduğunu belirterek raporu reddediyor.

Bunların yalnızca %14’ü şimdiye kadar hayatta kalmayı başardı”

Bankanın araştırma analistleri kısa bir süre önce stablecoin piyasasında kırmızı bir bayrak kaldırdı. Bu bağlamda, stablecoin’lerin çoğunun ilerlemeye devam etmesinin muhtemel olmadığını belirtti. Deutsche Bank, altcoinler arasında yaklaşık 334 stablecoin’i inceledikten sonra ilginç sonuçlara ulaştı. Buna göre, bunların yalnızca %14’ünün şimdiye kadar hayatta kalmayı başardı.

Analistler yakın zamanda yayınlanan bir araştırma notunda “Bazılarının hayatta kalması mümkün. Ancak çoğu muhtemelen başarısız olacak” diye yazdı. Bu tahmin, Ripple gibi büyük piyasa oyuncularının stablecoin piyasasının 2028 yılına kadar 3 trilyon dolara ulaşmasını beklediği bir zamanda geliyor.

Piyasa değerine göre ilk 10 stablecoin. Kaynak: CoinMarketCap

Deutsche Bank: Bu altcoinler daha fazla güvenilirlik sağlamalı!

Bildiğimiz gibi, bu altcoinler genellikle Dolar, Euro gibi fiat para birimleriyle bire bir eşleşmeyi sürdürür. Stablecoin’ler, kripto yatırımcılarına kripto ticareti için kolaylık sağlar. Aynı zamanda onları değişken fiyat dalgalanmalarından korur. Bu arada, Tether Holding Ltd.’nin USDT token’ı piyasa değerinde 100 milyar doları aştı. Dahası, günlük işlem hacminde sürekli olarak Bitcoin’i geride bırakıyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Terraform Labs’in algoritmik stablecoin’i TerraUSD ve muadili Luna’nın çöküşü, iki yıl önce en az 40 milyar dolar değerinde kripto para biriminin kaybıyla sonuçlandı. Bu da potansiyel risklerin dikkate değer bir örneği olarak ortaya çıkıyor. Deutsche Bank analistlerine göre, stablecoin’lerin kalıcı başarısı güvenilirliğe, rezerv desteğine ve sıkı operasyonel kontrollere dayanıyor. Bunlar da şu anda birkaç büyük stablecoin’in sahip olmadığı nitelikler. Deutsche Bank araştırmacıları, “Bazı stablecoin’ler arasındaki %30’luk de-peg oranı bu nedenle pek şaşırtıcı değil. Daha birçok çöken stablecoin’lerin hesabını vermek zor” diyor.

Tether üzerinde şüpheler arttı

Araştırma ekibi, spekülasyon ve şeffaflık eksikliği ile karakterize edilen stablecoin piyasasındaki baskın konumu nedeniyle Tether ile ilgili endişelerini dile getiriyor. Tether’in rezerv varlıklarına ilişkin yanıltıcı beyanları nedeniyle Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’ndan (CFTC) toplam 41 milyon dolar ceza almasına vurgu yapıyorlar. Yakın tarihli bir rapor da Tether’in (USDT) suç faaliyetlerinde öne çıktığını öne sürdü.

Ayrıca analistler, Tether’in kripto türevleri piyasasındaki önemli rolüyle ilişkili potansiyel riskleri vurguluyorlar. Bunun da kayıpları şiddetlendirebileceğini ve kaldıraçlı işlemleri artırabileceğini belirtiyorlar. Tether bu endişelere, hem CFTC hem de New York eyaleti yetkilileriyle yapılan anlaşmaların ardından rezervlerinin üç aylık tasdiklerini yayınlayarak yanıt verdi. Tether yaptığı açıklamada, raporun “netlikten ve önemli kanıtlardan yoksun olduğunu, titiz bir analizden ziyade belirsiz iddialara dayandığını” söyledi. Ayrıca, “Stablecoin’lerin düşüşünü tahmin etmeye çalışsa da, iddialarını destekleyecek somut veriler sağlayamıyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir